OFERTA dla GRUP. Zorganizujemy Państwu niezapomniane imprezy:  ...szkolenia, konferencje, imprezy integracyjne, biesiady, wieczornice, wesela, chrzciny, urodziny, imieniny ... i co tylko Państwo sobie zażyczą...
Służymy radą, doświadczeniem, profesjonalną obsługą i niskimi cenami!
Nocleg z wyżywieniem już od 69 zł/os.

WEEKENDY z JOGĄ. Oczyszczenie ciała i umysłu, relaks i wyciszenie...
Zapraszamy od piątku do niedzieli do Skiparku - oazy ciszy i spokoju.
gdzie zaopiekują się Państwem najlepsi mistrzowie yogi.
A to wszystko w przepięknej scenerii beskidzkich szczytów,
z dala od zgiełku kurortów i wścibskich oczu ;-)

Cena za 3 dni z posiłkami i
12 godz. zajęć : 380 zł
18 godz. zajęć : 460 zł

WYCIECZKI MŁODZIEŻOWE. Nie macie pomysłu na wycieczkę szkolną lub obóz?
Przyjedźcie do SKIPARKU, a my zorganizujemy Wam niezapomniany pobyt i wiele atrakcji w niskiej cenie. Ośrodek może przyjąć jednorazowo nawet 100 osób, więc zabierzcie ze sobą mnóstwo znajomych :-D
Cena noclegu z 4 posiłkami: 59 zł/os.

ZIELONE SZKOŁY. Dobry pomysł na zieloną szkołę?  Uroczysko SKIPARK - zaciszne, lecz bardzo ciekawe, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym, miejsce w Beskidach.
Zorganizujemy niezapomnianą wycieczkę połączoną z nauką zagadnień krajoznawczych i kulturowych regionu.
Wiele atrakcji w niskiej cenie.

Cena:
3 dni- 195
zł/os.    5 dni- 315 zł/os.
opiekun na 15 uczestników gratis!


WCZASY w Beskidach. Jeśli pragniesz ciszy i spokoju w oddali od gwaru i miasta, to zapraszamy na wczasy do malowniczego uroczyska w Beskidach.
U nas nawet GSM nie ma zasięgu ;-)

Turnusy tygodniowe od 350 zł za osobę.

WEEKEND z OGNISKIEM GÓRALSKIM. Zapraszamy na weekend przy ognisku z kapelą góralską.
Przyjedź z rodziną albo z przyjaciólmi. Rusz się z domu!
My zadbamy o to, żeby było sympatycznie.

Ceny od 95 zł od osoby.

Start arrow Bystra
24.09.2014.
 
 
Bystra Drukuj Email
Spis treści
Bystra
Położenie Bystrej
Historia Bystrej
Atrakcje w Bystrej

Historia Bystrej

Nazwa miejscowości wywodzi się z charakteru górskiej rzeki Białki, wypływającej ze stoku Klimczoka na wysokości 900 m n.p.m. Bystra Śląska powstała jako osada drwali, w 1570 roku sprzedana została przez księcia cieszyńskiego wraz z Mikuszowicami Śląskimi i Kozim Lasem magistratowi Bielska. Do XIX w. była własnością miejską (w późniejszym czasie gminą miejską) zasiedloną w znacznej części kolonistami niemieckimi (zwana też była z tego powodu "Bystrą Niemiecką"). Natomiast Bystra Krakowska powstała nieco wcześniej, prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku, a założona została przez panów żywieckich - Komorowskich. Wchodziła podobnie jak Wilkowice w skład klucza dóbr łodygowickich.

klimczokold Rzeka Białka stanowiła naturalną granicę pomiędzy Śląskiem a Małopolską, a wcześniej w latach 1457-1472 także granicę państwową pomiędzy Polską a Czechami i Austrią. Istnienie tej granicy spowodowało, że ukształtowały się dwie odrębne osady: lewobrzeżna Bystra Śląska i prawobrzeżna Bystra Krakowska. Taki podział zachował się do czasów współczesnych, rzeka dzieliła wieś jeszcze w 1955 r. na dwa oddzielne sołectwa - Bystrą Śląską i Bystrą Krakowską, należące do dwóch odrębnych regionów kraju Śląska i Małopolski. W 1956 r. oba sołectwa zostały objęte administracyjnie w jedną Gromadzką Radę Narodową w Bystrej. Od 1973 r. Bystra należy administracyjnie do gminy Wilkowice.
Obecnie Bystra jest podmiejską miejscowością wypoczynkową, turystyczną i uzdrowiskową.

Posiada kilka ośrodków wczasowych: Dom Wczasowy i Hotel "Magnus", Dom Wczasowy i Hotel "Sadyba" z krytymi basenami, "Ski Park" z całorocznym stokiem narciarskim. Liczne placówki handlowe zapewniają dobre zaopatrzenie. W Bystrej mamy restaurację "Bystrzanka", "Oberża Podkowa", "Zajazd pod Źródłem", bar "Jama", cukiernię "Ambrozja", pizzerię "Hawa", sklepy spożywcze, mięsne, przemysłowe, pawilon handlowy "Rywal", sklep wielobranżowy "Eurosklep", apteki, przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum, pocztę, bank spółdzielczy, dwa kościoły. Wieś posiada lokalny wodociąg i sieć gazową, obecnie jest budowana sieć kanalizacyjna.

Bystra to ośrodek gospodarczy, w którym funkcjonują firmy usługowe i rzemieślnicze. Najbardziej znana jest Spółdzielnia "Bystrzanka", producent wody mineralnej o tej samej nazwie. Działalność społeczną prowadzą organizacje samorządowe: Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Towarzystwo Przyjaciół Bystrej, Koło Gospodyń Wiejskich i LKS "Klimczok"


 
 
Top!
Top!

Warszawa Kraków, Poznań, Wrocław ... 4hotele.pl - hotele w Polsce rezerwacja online.
Tanie linie lotnicze